V roce 2009 se skupina mladých lidí rozhodla navázat na tvorbu kluků a holek z terezínského ghetta, oživují téměř zapomenuté texty a příběhy dětí a šíří jejich poselství dál.  Studenti gymnázia Přírodní škola dostali nápad v této myšlence pokračovat a vymysleli soutěž „Převezměte terezínskou štafetu“, aby se o tom dozvědělo co nejvíce lidí. Nápad byl s velkým ohlasem přijat, získali finanční podporu z Nadačního fondu a za spolupráce pamětníků holocaustu a Židovského muzea v Praze vznikla putovní výstava VEDEM – cesta terezínských kluků pokračuje…. a nyní je ke shlédnutí na suchdolské radnici, Alšův kabinet v 1. patře, až do 22.dubna 2014.

Během vernisáže nás studenti seznámili s projektem Terezínská štafeta, předvedli dojemné pásmo básní a písní, které psali kluci z ghetta. Hostem na vernisáži byla pamětnice Michaela Vidláková, která jako 8 letá holka vzpomíná na Terezín. Vyprávěla o Terezíně, jako o táboře, kde se kamarádila s jinými dětmi, vzdělávala se a zažívala každodenní povinnosti jako kdyby byla doma… ani odloučení od maminky významně nepociťovala, neboť byla stále mezi svými vrstevníky. Všichni brali Terezín jako přechodné místo na jejich cestě, a nikdo nepřemýšlel o tom, že pro většiny z nich je to místo poslední… Přijďte se začíst do příběhů náctiletých kluků, jak smysluplně naplňovali svůj životní osud v terezínském ghettu.

Hlavním cílem Putovní výstavy Terezínská štafeta je, abychom si uvědomili, co je v životě důležité a správné. Že i v nelehkém životě můžeme zůstat sami sebou, radovat se z přátelství, tvořivosti, tak jako terezínské děti, kteří i v hrozných podmínkách usilovaly, aby jejich život měl smysl a do posledního dne ho naplnily. Matouš Bičák, 18 let, student posledního ročníku Přírodní školy.

Zpráva o zahájení výstavy včetně fotografií na webu Terzínské štafety:
http://www.terezinskastafeta.cz/archiv_aktualit.html

Zahájení vernisáže VEDEM

Zahájení vernisáže Rudolfa Pernického - starosta MČ Praha-Suchdol

Zahájení vernisáže VEDEM

Zahájení vernisáže VEDEM

Zahájení vernisáže VEDEM

Zahájení vernisáže VEDEM

Zahájení vernisáže VEDEM