SUCHDOLSKÝ MASOPUSTNÍ PRŮVOD prošel Suchdolem v sobotu 27. ledna 2024. Od 13 hodin se strojily maškary, malovaly si obličeje a kapela zvučně zkoušela lidové muziky.

Ve 14 hodin se všichni přesunuli na Suchdolské náměstí, kde začalo masopustní divadlo. Chůdař statkář se svoji ženou pozvali na selský dvůr, kde už se to hemžilo slepičkami a kohoutek si je pěkně svolal, aby mu snesly vajíčka. V tom se tam začal motat a baletit jiný pták…co to je zač, kde se vzal? Vajíčka to snášet neumí, tak ke slepicím nepatří. Přilétl jiný pták – straka, ta začalo loupit a chlubit se zlatem.. to se ale nelíbilo bílému ptáku a tak odlétla… Přilétl jiný pták – černá vrána… a ta spustila krákorání, až to za uši tahalo… tu zde taky nechceme. Tak ke komu ten bílý pták patří? Zeptáme se moudré sovy! To je přece vodní pták, musíte k řece… A tak se statkář díval široko, daleko až spatřil řeku – naší Vltavu v Sedlci … ta se vylila až na náměstí a po ní připlula krásná bílá labuť. To je ono, ta patří k té naší labuťi. A tak začalo labutí namlouvání a spojila se suchdolská labuť se sedleckou a ty pak statkář předal panu starostovi. Ty si necháme, ty budeme mít ve znaku! A tak to bylo….

Po předání klíče od Suchdola šaškovi, začal pravý masopustní rej. Přistoupil slon a začal troubit. Přitančily suchdolské selky a tancovaly společné kolečko.. muzika hrála a my vyrazili na společný průvod. Další zastávka byla u školy. Tam se počítalo, sčítalo a odčítalo a nakonec jsme to museli zajíst koláčemi a zalít kávou.
Vyrazili jsme směrem k Brandejsovu dvoru – na nádvoří před kočárovnou si chůdař statkář namlouval paní statkářku, dokonce našli kněze a starosta je mohl oddat… kdo by nechtěl vyvdat takové jmění jako je náš dvůr!

No a pozvali nás na hostinu přímo svatební do Starosuchdolské hospody – tam už teklo pivečko, vínečko a k tomu jitrnice, tlačenka, ovar, polévka a nakonec i ty koblihy.

Kdo měl sílu, vyrazil s průvodem na Holý vrch… okolo 17 hodiny se potkali masopustní průvody z Roztok a Únětic… a dokonce bílé labuťe se spojily s černými a daly společné taneček – labutí jezero.
Smrtka honila kohouta, medvědi měli zápasit, ale spíše se přátelsky postrkovali, velký had spojených lidí prolétl útrobama obřího slona a za zvuky kapely jsme se vydali na masopustní veselici do místních hospod.

Tancovalo se, zpívalo, veselilo…. a to je náš MASOPUST! SLÁVA!

Děkujeme všem návštěvníkům, kteří se zapojili a užili si masopust. Také děkujeme fotografům za poslané fotečky.

Fotografie a videa si můžete prohlédnout na tomto odkazu
https://www.rajce.idnes.cz/kultura231/album/suchdolsky-masopust-2024