Rozcestník, který byl obnoven 28. září letošního roku, stojí v místě křižovatek historických cest při Kamýcké, pár desítek metrů za benzinovou stanicí, resp. od bývalého zájezdního hostince Na Chumberku.

Obnova rozcestníku 28.9.2016 - autoři
Umělecký kovář René Šefr (vlevo) a kameník a restaurátor David Hroník

 

Z Lysolajského údolí sem přicházela tzv. Lužická cesta nebo Velká (Via Magna), která vedla z Prahy až k Baltu. Po této cestě se dopravovalo zboží i otroci už v době před naším letopočtem, později po ní chodili i Přemyslovci, to když obývali hradiště na Levém Hradci.

Torzo původního asi 120 let starého křížku z hrubozrnného pískovce, pravděpodobně z lomu u Kamenných Žehrovic, leželo v příkopu pod křovím asi pěknou řádku let. Po nálezu nabídl kameník a restaurátor David Hroník jeho opravu a usazení do nového pískovcového soklu. Skupina suchdolských dobrovolníků za přispění městské části připravila kamenný základ, na který je nyní obnovený rozcestník posazen. Kovářskou práci, kříž naděje, který završuje rozcestník, zhotovil umělecký kovář René Šefr z Roztok.

Obnova rozcestníku - západ

Citlivě obnovený rozcestník nám tak připomíná zajímavou a bohatou historii, která se v Suchdole a blízkém okolí odehrála.

-red-