Hodný nebo zlý

Začneme příkladem – po ulici jdou vedle sebe dva muži. První je oblečený ve špinavých montérkách, mračí se a je zarostlý černým vousem. Druhý muž je hezky oděný v bílém saku a usmívá se. Poznáte, který z nich je hodný a který zlý? Děti a nejen ony si většinou myslí, že mračící se muž je ten zlý a usměvavý hodný. Jenže mračící muž se vrací z práce, je unavený, neboť celý den pracoval na havárii vodního potrubí, a jediné na co se těší jsou jeho dvě malé děti. Čistý, usměvavý muž před chvílí okradl babičku o její celoživotní úspory a má z toho velikou radost.

Je důležité, abychom si uvědomili, že bychom neměli rozeznávat lidi podle toho, jestli vypadají jako hodní či zlí, ale musí je dělit podle toho, zda-li se jedná o lidi cizí nebo známé.

Známí lidé –  jsou ti, které děti i jejich rodiče velice dobře znají. Jedná se nejen o rodinné příslušníky, ale i o paní učitelku ve škole nebo ve školce.

Cizí lidé – jsou opakem známých. To znamená, že to je muž i žena, které dítě a jeho rodiče dobře neznají. Tito lidé se často skrývají pod masku vzdáleného strýčka, maminčinu kamarádku, apod.

Děti musí vědět, že při setkání s cizími lidmi se mají řídit níže uvedenými zásadami. Jedná se o velice důležité zásady, jejichž porušení může mít strašlivé následky:

  • S nikým se nevybavuji

  • Nikam s nimi nechodím
  • Nic si od nich neberu

  • Nenastupuji k nim do auta


Cíl pachatele – dětská důvěřivost

Pachatelé se snaží pomocí různých lákadel využít dětské důvěřivosti.

Děti by se neměly pouštět ani do zdánlivě nezávazného rozhovoru s neznámými lidmi přesto, že je jim v některých případech doslova vnucován (co dělají tvoji rodiče…, jsou doma?… máte psa?… koupili jste si letos domů něco hezkého?…). Může se jednat o takzvané „tipaře“, kteří si teprve připravují vhodnou půdu pro svůj budoucí zločin.

Nabídka sladkosti nemusí být jen od srdce, ale také z důvodu získání pozornosti a později i důvěry dítěte. Pozor, samotná cukrovinka, může obsahovat drogu, jed i uspávací prostředek.

Další ze způsobů, jak dítě nalákat do pasti, jsou falešné sliby. Pachatel naslibuje, že mu ukáže videohru, sbírku autíček, panenek nebo krásné štěňátko. Oběť ho pak, díky vidině falešných slibů, dobrovolně doprovází až do bytu, na odlehlé místo.

Jedna z taktik, jak nic netušící dítě unést, je nalákat ho do vozidla. Legendy mohou být různé:

  • mám pro tebe támhle v autě hračky po mých dětech a zadarmo ti je dám…,

  • u mne doma ti ukážu nádherná koťátka, můžeš si jedno klidně vzít…,

  • mamince se stal malý úraz, není to nic vážného, ale mám tě za ní dovézt, protože tě chce vidět....

Pokud dítě do auta nastoupí, je zcela vydáno napospas svému únosci.


Bezpečí domova – jen za zavřenými dveřmi

I když je dítě doma, nemusí být vždycky v bezpečí. Stačí jen, aby v nesprávnou dobu otevřelo cizímu člověku dveře a problém je na světě. I zde je velice důležité, aby dítě rozeznávalo známé a cizí lidi. Ku pomoci slouží i dveřní kukátko. Pokud jej nemáte, co nejdříve ho nainstalujte.

Pokud někdo zaťuká na vaše dveře, musí si školáci vzpomenout na následující zásady:

1) Nikdy neotvírej cizím osobám

Dítě je při jednání s osobou za dveřmi vystaveno psychickému tlaku. Pamatuje si, že nikomu nesmí otevřít, z druhé strany však přijímá kolikrát takové informace, že neví jak má na ně reagovat.

Příkladů je veliké množství, tady je výběr některých z nich:

  • Jsme opraváři, pod vámi praskla voda a u vás je hlavní uzávěr, rychle otevři.

  • Jsem z pojišťovny, nesu tatínkovi potvrzené doklady

  • Prodávám krásné a levné dárky, udělej mamince radost.

  • Prosím, prosím mám strašnou žízeň, podej mi trochu vody.

  • Tvoje maminka ztratila na ulici klíče, já je našel a chci ti je předat.

Z uvedených případů je vidět, některé situace jsou opravdu složité. Jejich řešení je vždy jen jedno – NEOTVÍRAT !!

2) S cizím člověkem za dveřmi se nevybavuj

Ať se děje cokoliv, musí dítě umět rozhodně odpovědět „přijďte, až budou rodiče doma“. Po této větě odejít od dveří a s osobou více nediskutovat. Je-li za dveřmi zloděj, určitě znejistí a odejde. Kdybyste se s ním malý obyvatel bytu bavil dál, brzy by ho mohl pachatel nějakým slovíčkem „nachytat“ a zjistit tak nenápadně, že nikdo jiný již doma není. Dítě se nesmí bát zavolat na tísňovou linku 158, může tím policistům pomoci při dopadení pachatele.

 3) I telefon může být nástroj zloděje

Pokud doma zazvoní telefon, nikdy nesmí dítě říct, že rodiče jsou pryč (a na jak dlouho). To může udělat jen v případě, že si je jisto jejich brzkým návratem. Zloději si takto občas ověřují, zda mají při vloupání šanci na úspěch. Pokud se stejné volání opakuje – ihned o tom musí telefonicky informovat své rodiče nebo Policii ČR.


 

Pár rad pro rodiče

  • Kontakt vašich ratolestí s cizími lidmi nepodceňujte.

  • Vše jim na příkladech vysvětlete a nebojte se s nimi zahrát modelovou situaci.

  • Chtějte vždycky vědět, jak a s kým vaše dítě tráví volný čas.

  • Pokud vám dítě oznámí, že někdo cizí mu nabízel například sladkosti, nenechte si to pro sebe.

  • Naučte děti znát důležitá telefonní čísla a také umět na tyto linky učinit oznámení.

  • V případě nejistoty v chování cizích lidí v okolí vašeho potomka, se obraťte na Policii České republiky. 


(ze stránek policie.cz)