Doprava na Suchdole se nám již dlouho nevyvíjí správným směrem. Auta se množí a snad jen virus z roku 2019 se pokusil o její zklidnění. Co musíme udělat pro to, aby se nám fronta aut netáhla od Kauflandu až po Lidl? Naše městská část nám zaplatila již řadu analýz, na jejichž základě jsme se k návrhu řešení dopravy na Suchdole nedopracovali. No nic. Jelikož to už dlouho vypadá, že to za nás nikdo nevyřeší tak si pojďme sami zanalyzovat jaké varianty řešení dopravy pro Suchdol máme a možná najdeme tu nejlepší. Podaří se nám na ni v dohledné době shodnout a realizovat alespoň do konce století? Zatím to vypadá, že naše děti si o nás budou vyprávět stejně jako my: „Doprava tu měla být vyřešena v minulém století, ale tady se nedohodli na ničem, ani nevěděli co s tím dělat a vlastně jim to bylo jedno.“ Začínáme:

Varianta 1.
Vybudujme obří parkoviště před vjezdem do Suchdola, zpoplatněme vjezd, zintenzivněme městskou dopravu k tomuto parkovišti tak, aby se nám tu nehromadili obyvatelé středních Čech. Zároveň rozjeďme PR kampaň na podporu nepoužívání osobních automobilů, a naopak používání jízdních kol, koloběžek, kolečkových bruslí atd.
Jaký k takovému přístupu budeme chtít použít důvod? Z jakého důvodu budeme bránit lidem dojet do hlavního města, po svém? Budou lidé dostatečně uvědomělí a přestanou těmi plechovkami jezdit? Myslím, že zelení a zelené se v noci s touto variantou budí a vzdychají nad její krásou. Škoda, že za pár let, kdy ta elektroauta nebudou ani slyšet ani cítit tak nám ta eko-varianta přestane fungovat, pokud by vůbec kdy fungovat mohla. No ne, prostě nebude důvod někomu v něčem bránit.
Tak OK tato varianta není dlouhodobě odůvodnitelná. Jdeme od toho.

Varianta 2.
Postavme okruh okolo Prahy dál od Suchdola na sever. Přes nějaké jiné vesnice, ať to hlavně nejde přes nás. Proč si to nestřihnou třeba přes Roztoky, Libčice, Dolany, Kralupy nebo ještě dál? To je super nápad (pro nás suchdoláky určitě).
Taková varianta zatím neexistuje, a tedy ji budeme muset navrhnout, prosadit, domluvit. Co myslíte budou říkat obyvatelé obcí za kterými vyrazíme a budeme je přesvědčovat: „… my jsme sousedé ze Suchdola, máme trochu problém s dopravou, nechcete si tady vybudovat takovou malou silničku? Nic velkého, klasická malá dálnice s náklaďákama a s tisíci aut denně.“? Nějak mám tušení, že to neprojde a pokud to dopadne tak za sto let, a to nám dopravu na Suchdole neřeší. Jdeme od toho.

Varianta 3.
Co silnice přes Suchdol? Neee. Tunel? Možná. Dva tunely? Cože, proč?
Dva tunely třeba proto, aby jeden vedl dopravu na most přes řeku k dálnici D10, pro nákladní auta a pro ty kteří Prahu potřebují objet. Druhý ražený pod Kamýckou pro ty, kteří se chtějí do Prahy dostat, ale my je nechceme na Suchdole ani vidět.
To by šlo? Všechno jde, když se chce. Odvedou dopravu z Kamýcké, vyčistí vzduch, mnohonásobně sníží počty aut a sníží hlučnost. Ta auta by nebyla ani slyšet, ani vidět, ani cítit a ani by tu neohrožovala maminky s dětmi na přechodech pro chodce. Bude to drahé, určitě, ale čím déle budeme čekat, tím to bude dražší, a tím to bude s dopravou horší.
Mám obavu, že pokud vyřešíme dopravu, začneme se na Suchdole nudit. Navíc by nám stát prostřednictvím ŘSD mohl přispět na chodníky, zeleň, lavičky a my bychom ani na těch prázdných opravených cestách nezakopávali. To bych se teda opravdu naštval. Pak bychom si tu měli postavit nějakou sportovní nebo kulturní atrakci, abychom se tu nenudili.

Co vy, máte nápad, další variantu? Díky, že jste to dočetli až sem, a hlavně hodně zdraví!

Jakub Kadlec