V rámci výstavy „Vedem – Cesta terezínských kluků stále pokračuje“ bude uspořádán v neděli 16. března 2014 od 18 hodin v Alšově kabinetu na suchdolské radnici večer věnovaný našemu bývalému spoluobčanu Arturu Radvanskému, který přežil šest nacistických koncentračních táborů. Spolu se svým otcem se dostal na udání známého do vězení již v roce 1939, protože převáděli do Polska uprchlíky, kteří chtěli před nacistickým režimem utéct. Díky jinému známému se jim podařilo z ostravského vězení utéct, ale Gestapo je dopadlo po pár dnech v Polsku. Po roce 1989 se aktivně věnoval besedám jak v českých tak především v německých školách, kde s dětmi a studenty besedoval o tom, co prožil v nacistických koncentrácích, o nutnosti usmíření a především o odpovědnosti mladé generace, aby se holocaust a podobné extrémistické ideologie neopakovaly. Touto svou praktickou aktivitou významně přispěl k Česko-německému vyrovnání.
Během večera zazní úryvky z knihy jeho vyprávění „A přece jsem přežil“, které je svědectvím muže, jenž nejen přežil, nýbrž znovu našel sám sebe a dokázal začít nově a smysluplně žít. A svou naději dokázal předat i dalším generacím…
Dále bude v předpremiéře promítnut dokumentární film scénáristy a režiséra Martina Slunéčka, v němž Artur Radvanský popisuje své osudy a život v koncentračních táborech, které spolu při natáčení navštívili.

*******************

Putovní výstava o časopise Vedem nyní na Suchdole
od 22. dubna 2013

Zveme Vás na vernisáž výstavy

Vedem – cesta terezínských kluků pokračuje

neděle 16. února od 17 hodin
na suchdolské radnici, Alšův kabinet.

Před sedmdesáti lety, v těžkých podmínkách terezínského ghetta, se skupina hochů rozhodla vzít osud do svých rukou. Na chlapeckém Domově 1 ustavili vlastní samosprávu a začali vydávat jedinečný časopis Vedem, který pravidelně vycházel téměř dva roky. Do něj ti, kteří čekali na transport do pekla koncentračních táborů, vtělili nejen své vzpomínky, obavy a radosti, ale i poselství pro ty, kteří se dožijí šťastnějších časů. Putovní výstava představuje, v jakých podmínkách žili a tvořili, jak jejich příběh dnes stále inspiruje další a další mladé lidi. Výstavu pořádá Terezínská štafeta, sdružení mladých lidí, kteří se snaží již tři roky na terezínskou tvorbu navázat a zviditelnit jí, ve spolupráci s Ostravským muzeem a Přírodním gymnáziem z Prahy 7.
Webové stránky výstavy: www.vedem-terezin.cz/vystava