skoky na suchdolske hline

V Suchdole za fotbalovým hřištěm vznikl před dvěma lety nový dirt park – Michal Gschray a parta nadšenců tam upravili původní dráhu podle současných trendů. Na satelitním snímku to místo připomíná obří pískoviště, při bližším pohledu se ukáže pečlivě promyšlená a lidskýma rukama vytvarovaná – neboli „vyshapovaná“ trať, tzv. pumptrack. Hřiště je veřejně přístupné, jezdí tu děti i dospělí, při závodech je na co se dívat i pro ty, co se sami na dráhu neodváží. Michal Gschray (23) je hlavním hybatelem celého parku, trať prošla doslova jeho rukama. Nově příchozí tu vítají, musí ale dodržovat návštěvní řád, zejména nejezdit na mokré trati.
Krátký rozhovor s Michalem Gschrayem vznikl těsně poté, co se na dráze jel druhý ročník Suchojamu. Akce, která by se brzy mohla stát zajímavou letní tradicí.

skoky blahaJak se letošní Suchojam vydařil?
Přišla spousta diváků, já to odhaduju tak na stovku, jelo 23 závodníků. My to máme vymyšlené k výročí našeho působení, jak jinak to oslavit než závody. Suchojam je takový kamarádský závod, nejlepší pro amatéry a pro ty mladší, mohou si tam vyzkoušet atmosféru. Kdybych to měl zamlada sám, tak by mě to třeba někam posunulo. Letos se ale zúčastnili i jezdci, kteří mají sponzory, už to nebyla jen lokální účast. To mě potěšilo.

Jaké jsou disciplíny?
Máme dvě, pumtrack v kategorii pro juniory a pro starší od šestnácti let a pak cyklistický jam, ten je pro všechny. Pumptrack se jede na čas, u jamu byla tříčlenná porota z bikerů, kteří hodnotí výkony.

Byli místní úspěšní?
V pumptracku jsme byli na prvním a třetím místě, na druhém byl biker ze Strakonic. Pomohlo, že jsme trénovali na téhle dráze. V dirt jamu spíš zazářili přespolní. Je vidět, že jezdí závody.

V dirt jamu jsem na videu viděl i salta, vypadalo to opravdu zajímavě.
To bylo poprvé, vůbec jsem nečekal, že to tady uvidíme. Byl to zážitek.

Děláte taky takové triky?
Já sám nejezdím nějak světoborně. Dělám protahovací triky, ale salta ne. Už si i vážím svého zdraví.

Jak jste s k tomuto druhu cyklistiky vlastně dostal?
Já jsem vyrostl v dirt parku v Roztokách, tam mě to chytlo. To je ta dráha u Vltavy, co dneska už zarůstá. Pak jsme na závodě Red Bull Pump Riders na Štvanici pomáhali s dráhou. Když jsme přišli sem, rok jsme tu dráhu budovali, všechno jsme odvozili kolečkem.

Jaké jsou další plány suchdolského dirt parku?
Na konci prázdnin to rozjedeme, chceme nabagrovat hlínu a stavět druhou, lesní část parku. Netroufám si odhadnout, jestli to stihneme, ale chceme mít aspoň hlínu na místě, přes zimu se to slehne, na jaře to nashapujeme, příští rok budou závody tam. To bude samostatná trať se čtyřmetrovým skokem. Na začátku se skočí z lávky, to dodá kolu rychlost, pak bude vysoký skok a velká klopená zatáčka. Jak to bude hotové, tak bych chtěl už jenom jezdit a nic dalšího nedělat.

Máte odněkud finanční podporu, nějaký grant třeba?
Ptali se mě, jestli nechceme založit občanské sdružení. Ale já to beru tak, že to děláme ve free stylu. Je to úplná svoboda. Jsme rádi, když místní úřad pomůže s prvním bagrováním, pak už si do děláme sami.

skoky gschrayKdo tu trať vymýšlí?
Vymýšlíme to společně, většinou pracují tak tři lidé. Kdo je ochoten něco dělat, tak si to může udělat podle sebe. Trať se musí taky udržovat, jinak to zarůstá travou, po deštích ujíždí hlína.

Co na váš park říkají sousedé?
Když někdo prochází, tak většinu říká, jak je to pěkné. Jsme rádi, když se někdo přijde podívat.

 

PUMPTRACK – typ cyklistické dráhy, která používá „pumpování“ (pohyb nahoru a dolů) jako hnací sílu jízdního kola namísto šlapání. Pumptrack je jedinečný pro nácvik rovnováhy, ovládání a získání dovedností na jízdních kolech.

DIRT JAM – volné ježdění na hliněných skocích, kde cyklisté předvádějí ve volné jízdě triky, například salta, rotace apod.

Výsledky Suchojamu 2014:
Pumptrack Junior: 1. Jarda Stříbrný 24.00, 2. Martin Křen 24.35, 3. Adam Šíma 31.20
Pumptrack Expert: 1. Karel Královec 21.80, 2. Martin (Gabara) Virgl 21.95, 3. David Bártů 22.20,
Dirt Jam: 1. Martin (Gabara) Virgl, 2. František (Nebojsa) Bláha, 3. Luboš Ounický

připravil Karel Kuna

skoky stribrny