Místní veřejná knihovna vás zve v pondělí 14. prosince od 19 hodin do kavárny Kravál na větvi na promítání dokumentárního filmu Pevnost a následnou besedu o situaci v Podněstří, kde stále vládne duch komunismu.

O současné situaci v Podněstří si s námi popovídají Nicolai Cuzmin a  Maxim Topor, kteří jsou v současnosti v ČR na stáži, a jejich tutorka Nadiia Ivanova – koordinátorka společnosti Člověk v tísni.

podnestri_mapa

Pevnost
Dokumentární film, Česko, 2012, 70 min
Scénář a režie: Klára Tasovská, Lukáš Kokeš
Kamera: Lukáš Kokeš

Zdá se to bizarní, ale dvacet let po rozpadu Sovětského svazu existuje stát, který se stále potýká s živým dědictvím komunismu. Stát, jehož existenci téměř nikdo neuznává. Stát o 500.000 obyvatelích různých národností, kteří mají tři až čtyři různé pasy, aby se z něj vůbec mohli dostat někam ven. Stát, kterému donedávna vládl prezident Smirnov v  saku s ustřiženými rukávy. Do této podivuhodné, temné země se vydávají dva mladí čeští dokumentaristé, aby zde natočili poetický příběh o  člověku, jeho vztahu ke svobodě a také o jeho touze uniknout modernímu světu do ideálního univerza, v němž se o něj stát skutečně postará.

podnestri-plakát