Za krásného počasí proběhlo v sobotu 21. prosince 2013 na Brandejsově náměstí v Praze-Suchdole odhalení pomníku generálmajorovi Ing. Rudolfu Pernickému u příležitosti 69. výročí zahájení Operace Tungsten (1944) a 8. výročí jeho úmrtí (2005).
Před zahájením programu nastoupila čestná stráž Armády České republiky z Posádkového velitelství Praha a čestné stráže Sboru dobrovolných hasičů, Sokola a roty Nazdar.
Program zahájili krátce po jedenácté hodině trubači Ústřední hudby Armády ČR trojím zahráním signálu “POZOR“.
Na úvod moderátor Alexandr Hemala, zastupitel ze sousedních Lysolají, přivítal přítomné hosty. Odhalení pomníku se zúčastnili ministr obrany Vlastimil Picek, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, vojenský historik plk. PhDr. Eduard Stehlík, brigádní generál Zdeněk Jakůbek z vojenské kanceláře prezidenta republiky, poslanec TOP 09 a předseda zahraničního výboru PSP ČR Karel Schwarzenberg, který převzal záštitu nad přípravou pomníku, poslanec ANO MgA. Martin Stropnický, autor návrhu a realizace pomníku student AVU Petr Lacina, jeho mentor prof. Petr Siegl, vedoucí Ateliéru restaurování výtvarných děl sochařských AVU, Vojtěch Říha, student Vysoké školy uměleckoprůmyslové, který navrhl písmo TUNGSTEN k využití jen na tomto pomníku. Dále pak předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš s manželkou, rektor České zemědělské univerzity prof. Jiří Balík, prorektor ČZU pro informační systémy a vnější vztahy Ing. Petr Heřmánek a zástupce ředitele Vojenského historického ústavu PhDr. Jaroslav Láník. Z Valašského Meziříčí přijela neteř Rudolfa Pernického Mgr. Jitka Zichová s rodinou a z jeho rodné valašské vísky Krhová přijela starostka Sylva Kristková s místostarostou Ing. Aloisem Bayerem. Dále se pietního aktu zúčastnili předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR Naděžda Kavalírová a místopředseda Konfederace František Šedivý, Jiří Vlasák, brigádní inženýr z Československé obce legionářské a další hosté.
Moderátor pak omluvil nepřítomnou britskou velvyslankyni paní Jan Thompson, senátora za ODS Petra Bratského, který převzal záštitu nad přípravou pomníku, a syna pana generála, Dr. Rudolfa Pernického, který nemohl přijet z Hamburku kvůli nemoci své manželky.
Následovaly projevy ministra obrany a starosty městské části, oba pak za zvuku fanfáry odhalili strhnutím padáku pomník.
Jako první k pomníku položil věnec ministr obrany, po něm pak věnec od velvyslankyně Velké Británie člen roty Nazdar. Věnce pak postupně kladli starosta městské části Praha-Suchdol Petr Hejl, poslanec Karel Schwarzenberg, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generál Zdeněk Jakůbek, rektor České zemědělské univerzity prof. Balík, představitelé Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová a František Šedivý a brigádní inženýr Jiří Vlasák z Československé obce legionářské.
Po české hymně, kterou zahráli trubači Ústřední hudby Armády ČR, následovalo připomenutí výročí operace Tungsten a výročí úmrtí generálmajora Rudolfa Pernického vojenským historikem plk. PhDr. Eduardem Stehlíkem. Dále postupně vystoupili autor pomníku Petr Lacina, prof. Petr Siegl z AVU, prof. Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR a rektor České zemědělské univerzity prof. Jiří Balík.
Velmi zajímavé osobní vzpomínky pronesla generálmajorova neteř Mgr. Jitka Zichová, dále přítomné pozdravila i starostka obce Krhová Sylva Kristková a pozdravy ukončil poslanec Karel Schwarzenberg.
Na závěr ceremoniálu pronesl duchovní slovo pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP a zazněla společná modlitba Páně. Pietní akt byl ukončen zahráním večerky.
Po pietním aktu se velká část účastníků přesunula na suchdolskou radnici, kde si v Alšově kabinetu prohlédli výstavu o Rudolfu Pernickém, kterou připravil vojenský historik Eduard Stehlík.
Další odkazy: |
|
21. prosince, v den odhalení pomníku generálmajorovi Rudolfu Pernickému v Praze-Suchdole, v den výročí zahájení operace Tungsten v roce 1944 a v den výročí jeho úmrtí v roce 2005 se používalo na poště v Kafkově ulici v Praze 6 ruční příležitostné poštovní razítko. | |
obálka s příležitostným razítkem k výročí gen. Pernického |
|
pomník odhalili ministr obrany Vlastimil Picek a starosta městské části Petr Hejl |
promluva Ing. Vlastimila Picka, ministra obrany Vážený pane poslanče, vážený pane kardinále, pane starosto, dámy a pánové, scházíme se dnes při příležitosti odhalení pomníku generálovi Rudolfu Pernickému. Tento parašutista, který prošel válkou, spoluzakladatel a první předseda konfederace politických vězňů, byl vždy příkladný hrdina a vlastenec. Dnešní datum, dvacátý první prosinec sehrál v životě pana generála hned dvakrát významnou roli. Poprvé to bylo před šedesáti devíti lety, kdy jako velitel výsadku WOLFRAM seskočil do okupované vlasti. Podruhé v roce dva tisíce pět, kdy tento svět navždy opustil. Dovolte mi v této souvislosti krátkou osobní vzpomínku. Nedlouho předtím, než pan generál zemřel, tak jsme se spolu viděli naposled. Bylo to dvacátého osmého října dva tisíce pět na Pražském hradě, kde z rukou prezidenta republiky převzal nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva první třídy. Téměř nikdo tehdy nevěřil, že se pan generál na hrad dostane. Jeho zdravotní stav totiž nebyl dobrý a dokonce se musel krátce předtím podrobit amputaci nohy. Přesto dorazil. Pravý bojovník, hrdý jako vždy, nezlomený. Ve chvíli, kdy ho prezident vyznamenával, se mu dostalo od přítomných velkých ovací. Byl to pro něj krásný zážitek a já jsem rád, že jsem mohl být při tom. Vážený pane starosto, dámy a pánové, loňského dvacátého prvního prosince byl položen základní kámen pomníku panu generálovi. A dnes jej slavnostně odhalujeme. Kruh magického data se tím uzavírá. Dovolte mi prosím, abych při této příležitosti skutečně ze srdce poděkoval suchdolskému zastupitelstvu, autorovi pomníku sochaři Petru Lacinovi, i všem ostatním, kdo se o jeho vybudování zasloužili. Čest památce generála Rudolfa Pernického. |
věnec od Britské velvyskankyně Jan Thompson položil v zastoupení Zdeněk Kubec z Roty Nazdar |
věnec také položil brigádní generál Zdeněk Jakůbek z vojenské kanceláře prezidenta republiky |
kytici položil poslanec Karel Schwarzenberg, který jako ministr zahraničních věcí převzal záštitu nad přípravou pomníku |
|
Krátký pozdrav prof. Petra Siegla z AVU, mentora Petra Laciny, který navrhl a vytesal pomník. |
|
|
|
Tento pomník nám má připomínat velkého muže. Ale má pouze smysl, když ho chápeme taky, jakožto výzvu pro nás. Když si uvědomíme, že tato zem, toto krásné město, naše vlast, bez odhodlání ji bránit nepřežije a nemohla přežít. Oni byli, kteří ji zachránili. A když, my se pokušení nepostavíme za naši zem, ano, je pravda, že dneska už nám nehrozí žaláře gestapa, popravy, ani Jáchymov, ani žaláře státní bezpečnosti a ani jiných útvarů, dneska nás ohrožují spíše nabízené peníze, ledabylost, nedbalost, že je to všude lehčí, než u nás, to nás ohrožuje. Ale v tom okamžiku už začínáme zanedbávat naši vlastní zemi. Ale ta je nám uložena! Tak jako každému člověku je uloženo se starat o vlastní rodinu, o vlastní obec, tak nám všem je uložena tato vlast. Abychom ji bránili, abychom se jí zastali a vždy měli aspoň tu odvahu se postavit vzmáhá-li se bezpráví, vzmáhá-li se lež a opravdu naši demokracii, naši svobodu kdykoliv bránit. Když to neuděláme, tak promiňte, tak jsme ti, kteří stojíme u pomníku a chlubí se jménem generála Pernického, pouze pokrytci. Připomeňme si toto! |
|
pomník generálmajorovi Ing. Rudolfu Pernickému, autor Petr Lacina |
Další informace k přípravě pomníku jsou na webu: www.praha-suchdol.cz/pomnik_pernicky