Ochotní Suchdolníci Vás zvou na divadelní představení JELENA v neděli 28. května od 19:30 hodin do velké zasedací síně na suchdolské radnici.

 

 

JELENA - divadlo Ochotní Suchdolníci, 28.5.2017

Anotace:

JELENA

Podle rozhovoru „O svůdné nevědomosti“ z knihy Světlany Alexijevičové

Doba z druhé ruky – Konec rudého člověka“ a podle ruské lidové pohádky

Žabka carevna“ dramaturgicky zpracovala Adriana Skálová.

Se svolením Světlany Alexijevičové hrají Ochotní Suchdolníci.

Pro třináctou sezónu našeho divadelního spolku Ochotní Suchdolníci jsme vybrali jeden z příběhů ze současného Ruska. Z tohoto námětu se nakonec stalo téma mnohem obecnější, které nejlépe vyzní v absurdnosti a těžké uchopitelnosti ruské společnosti a ruského smýšlení.

Skutečný příběh dělnice Jeleny Razdujevové, narozené v roce 1977 a žijící v Kalužské oblasti, převyprávěla Světlana Alexijevičová ve své knize rozhovorů. Pro svou vysněnou lásku Jelena opouští vše a všechny, včetně svých milovaných dětí.

V naší hře je příběh Jeleny provázán s tradiční ruskou pohádkou o žabce carevně.

Ostrý kontrast mezi stylizovaným světem pohádky, ireálnem a reálným tragickým příběhem mladé matky tří synů se postupem hry stírá, až se naprosto rozpadne. Rozumem vytyčené hranice jsou nesmírně křehké.

Jak pro Světlanu Alexijevičovou, tak i pro nás, bylo jednání Jeleny naprosto nepochopitelné. Skrze přijímání Jeleny se postupně hlavním tématem této inscenace stala jinakost. Nejde o ztotožnění, ani o pochopení, ale o snahu přijmout odlišnost,byť jí nerozumíme a byť se nám třeba i příčí.

 Vstupné dobrovolné

 Výtěžek z představení zašleme na podporu projektů Člověka v tísni.

 Premiéra v neděli 28. května 2017 v 19.30

 Radnice Praha-Suchdol, Suchdolské náměstí 734/3