Načítám Akce
akce již proběhla.

HRANICE, filmová projekce JEDEN SVĚT, beseda

sál KC Půda na suchdolské radnici, neděle 14. dubna od 18 hodin, vstupné 120 Kč

Hranice / Agnieszka Holland / 2023 / Polsko, Česká republika, USA, Francie, Belgie, Německo, Turecko / 147 min.

Bašír se rozhodl se svou rodinou utéct ze Sýrie do Evropy poté, co ho mučil tzv. Islámský stát. Spolu s mladým pohraničníkem Janem, aktivistkou Julií nebo afghánskou učitelkou Leilou se na hranici Polska ocitají uprostřed jedné z největších humanitárních krizí naší doby.
Nový film Agnieszky Holland inspirovaný skutečnými událostmi ukazuje, že dělení lidí na “nás” a “ty druhé” či na lidi “nižší” a “vyšší kategorie” je skutečností i v dnešní Evropě. Bašírova rodina se dostává do smyčky nekonečného pendlování mezi pohraniční stráží na polské a běloruské straně hranice. Jedinými lidmi, od kterých se jim dostává pomoci a obyčejné laskavosti, je místní aktivistická skupina. Snímek přináší syrové svědectví o tom, že nelidskost a krutost člověka nejsou věcí minulosti a jsou přítomné i v naší době.

PETR JANYŠKA, nezávislý novinář a bývalý dlouholetý diplomat, odborník na Polsko, jež pravidelně komentuje už od dob samizdatu, dnes na Českém rozhlasu Plus, v ČT, v Deníku N a Deníku Referendum, spoluzakladatel týdeníku Respekt. Pět let působil ve Varšavě jako ředitel Českého kulturního centra.

Autor čerstvě vydané knihy „Polsko vejpůl“, první a jediné knihy o současném Polsku, jaká u nás vyšla. Jsou to rozhovory s předními polskými osobnostmi (Lech Wałęsa, Agnieszka Holland, Adam Michnik a další) o uplynulých osmi letech vlády J. Kaczyńského a jeho strany PiS, o historickém kontextu, jaký jeho uchopení moci umožnil, o tom, kam Polsko přivedl, a co se teď snaží napravit nová vláda D. Tuska.

Vstupenky je možno zakoupit na místě v hotovosti nebo předem převodem na účet – napište na e-mail: suchdol.sobe@atlas.cz, o jaké představení a počet vstupenek máte zájem, pošleme Vám variabilní symbol a číslo účtu nebo QRkód. Zaplacené vstupenky pro Vás budou připraveny k vyzvednutí před začátkem projekce.
Po každém promítání bude následovat beseda s hostem.

Vstupné na projekci činí 120 Kč. Kapacita je omezena. Vstupenky je možno zakoupit na místě v hotovosti nebo předem převodem na účet.
Napište na e-mail: suchdol.sobe@atlas.cz, o jaké představení máte zájem v rámci festivalu Jeden svět a počet vstupenek.

Přejít nahoru