Zveme Vás na zahájení výstavy Jaroslav Šerých, akademický malíř
v neděli 22. února od 18 hodin do Alšova kabinetu
na suchdolské radnici.
Během slavnostního zahájení si připomene i jeho občanskou aktivitu, kterou pro Suchdol a Sedlec vykonával. Jaroslavu Šerých udělilo vloni v červnu zastupitelstvo městské části čestné občanství in memoriam.

šerých-plakát výstava

2015-02-10T19:13:03+01:0022. 2. 2015|Nezařazené|

Přátelé, rodina, malíři a široká místní veřejnost zaplnili sál Velké zasedací místnosti při zahájení vernisáže výstavy akademického malíře Jaroslava Šerých v neděli 22. února 2015. Výstava byla připravena manželkou Annou Šerých u příležitosti udělení čestného občanství in memoriam, které zastupitelstvo MČ Praha-Suchdol panu malíři udělilo.

program výstavy

 Člověk a  umělec Jaroslav Šerých
napsala:  PhDr. Miroslava Hlaváčková, ředitelka Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a dlouholetá spolupracovnice pana Jaroslava 

„Jaroslav Šerých žil a tvořil několik desítek let v Suchdole. Na procházkách směrem k Roztokům nalézal inspiraci k dalším dílům. Zde objevoval tvarové a barevné předobrazy, kterým dával podobu v ateliéru. Jeho vnitřní život byl bohatý, díky šíři znalostí života a světa, hudbě, kterou naslouchal, četbě, kterou volil, meditacím, kterým se věnoval. Vytvořil si žebříček hodnot, a podřizoval jim život. Věděl, že skutečnost nemůže být přetvářena jen na základě viděné skutečnosti nebo umělcova nitra, ale musí mít duchovní rozměr. Tento étos přijal a naplňoval. Tvořil obraz jako znamení času, ve kterém žil, jako znamení člověka, jako dech věčnosti, která se vlévá do lidského života a poznamenává jej.
Jeho postavení mezi umělci bylo solitérní také proto, že v sobě zahrnoval dva póly. Na jedné straně byl dramatik, který modeluje hmotu obrazu s divokou prudkostí a na druhé straně něžný lyrik, jehož hlas je téměř neslyšitelný.
Suchdolská výstava jej představila hlavně jako lyrika, ať se jednalo o připomínku monumentálních mozaik, o litografie nebo o kresby, vlastně obrazy, které vznikaly jako doprovod pohádky Dcera dračího krále. Pro nakladatelství Artia ilustroval mnoho knih pro děti a většina získala nejvyšší světové ceny.

Člověk opustí svět, ale dílo zůstává. Obrazy, kresby i ilustrace Jaroslava Šerých chápané nejen jako slavnost tvarů a barev, ale jako duchovní poselství, budou stále svědčit o tom, že autor vnášel světlo do lidského života“.

foto
Vernisáž výstavy Jaroslav Šerých, program 22.2. 2015 Vernisáž výstavy Jaroslav Šerých, program 22.2. 2015

Vernisáž výstavy Jaroslav Šerých, program 22.2. 2015

Vernisáž výstavy Jaroslav Šerých, program 22.2. 2015

Vernisáž výstavy Jaroslav Šerých, program 22.2. 2015

Vernisáž výstavy Jaroslav Šerých, program 22.2. 2015

2015-12-23T23:41:24+01:0023. 2. 2015|Co se událo|
Přejít nahoru